Biztonság és politika. #biztonságpolitika

Hard-power minden mennyiségben

Utolsó kommentek:

Európai téridő 2018.12.19. 22:11:39

@kvadrillio: Már 1943-ban, Teheránban is Amerika támogatta inkább Sztálin "érdekszférás" elképzelését a jövőről, mert szerette volna elérni, hogy az oroszok lépjenek már végre-valahára hadiállapotba Japánnal. Amit persze csak nagyjából a Hirosimára és Nagaszakira ledobott atombombák ideje táján lépett csak meg Sztálin. Persze, ha a Vörös Hadsereg nem győz Sztálingrádnál, akkor nem kötött volna a brit Churchill sem szövetséget az "ördöggel". Eme győzelem után, állítólag az itáliai partaszállással szerették volna felszabadítani Európa középső és keleti felét, a normandiaival meg a nyugatit. A balkáni partraszállás lett volna a jobb megoldás, de addig totojáztak, amíg ez "elbliccelődött" és aztán Sztálin Teheránban a hírhedt cetlire ráírta, hogy márpedig melyik országokat tekinti saját "érdekszférájának", a maradék pedig lehet a nyugati Szövetségeseké. Ennyit a drágalátos Európa leszerepléséről.

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

2018.12.19. 21:33:58

Orbán gondoskodott arról, nehogy a következő kormányok könnyen szabaduljanak. Paks II-vel kapcsolatban ezt lenne érdemes megnézni és elgondolkodni Orbán államférfiasságán. youtu.be/gThDG93LhbE

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

rallus 2018.12.19. 18:56:42

@Androsz: Az több, mint furcsa, hogy az elfogadhatóan dolgozó Merkel attól a pillanattól kezdve pusztítja minden erővel a németek jövőjét, mióta kiderült, hogy kedves amerikai barátai még a privát telefonjait is lehallgatják. Azóta nem emlegeti azt sem, hogy hazavinnék Amerikából az aranykészletük nagyobb részét...

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2018.12.19. 18:23:25

@Helga Beauty Salon: Az ideológiailag azt jelenti, hogy a liberális demokrata ideológia kötelező érvényűségét Németország és Franciaország erőlteti a legjobban és a legnagyobb súllyal Európában. De már mindkét országban jól látható repedések vannak a pilléreken, Németországban megbukott a pártelnök Merkel, veszélyben van a kormánykoalíció is – emlékezzünk, hogy három hónapba tellett, mire összehozták –, Franciaország érzelmektől és érdekektől fűtött elnöke is jókora viharba futott bele – sokkal nagyobba, mint ez a tüntihullám nálunk. Mellesleg nagy barátjuk, Belgium miniszterelnöke is megbukott a minap a migránsbarátiságával, Ausztriában sincs nagy békesség, összesen nyolc ország mondta ki, hogy nem írja alá a demokráciahívők által jellemzően megbírálatlanul maradt, nagy sunnyogásban elfogadott ENSZ-paktumot, szóval a német-francia libbant ideológia egyre nagyobb teret veszt.

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

Helga Beauty Salon. 2018.12.19. 17:17:04

"a németeknek, mint ideológiailag és gazdaságilag is legerősebb térségbeli államnak "

Itt állt meg az eszem! Poszter, mi ez a baromság, hogy ideológiailag?
Azon kívül lehet nem szeretni az oroszokat, de legyél már tárgyilagos, az USA egész pályás letámadással nyomja az oroszokat, naná hogy tesznek ellene a maguk módján!
Az a nagy helyzet, hogy nem az ellenség oroszok ma a legfőbb veszély, hanem a "barátaink" !

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

Sir Galahad 2018.12.19. 16:40:47

@chrisred: Általában minden törvényszerűség alól van kivétel. Amit leírtam, az alól Finnország. Ettől még a földrajzi helyzet determináló ereje valós tény.

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2018.12.19. 16:26:46

Az ukrán–orosz viszály jóval több ennél. Benne van az is, hogy Ukrajnában rengeteg orosz él, és ez, bár nálunk a sajtó és a közbeszéd nem foglalkozik vele, nagyon feszült "nemzetiségi" viszonyt szült Ukrajnában. Az ukránok úgy néznek a helyi oroszokra, mint a nemzet árulóira, az ellenség ügynökeire, és ez cseppet sem mostanában kezdődött.

A fontosabb probléma pedig az, hogy Oroszország a Szovjetunió felbomlásával olyan helyzetbe került, hogy a korábbi határmenti tagországok hirtelen ellenségessé váltak, és a nyugati világtól persze bőségesen kaptak ehhez eszmei és anyagi tápanyagot. Ha Ukrajna hatásosan elkezdene barátkozni az EU-val, esetleg tagországgá is fogadnák, akkor szoros kapcsolatba kerülne a NATO országaival, Oroszország katonai ellenségeivel. Épp elég bajt okozott az, amikor hajdanában a NATO barátságába fogadta Törökrszágot, és hirtelen a szovjet határ közelébe lehetett rakétabázisokat és komplett hadosztályokat telepíteni. Az oroszok nyilván nem szeretnék ugyanezt a nyugati határon. Tegyük hozzá, hogy mi sem szeretnénk. Már tényleg csak az hiányzik, hogy a NATO elkezdjen egy fenyegető terjeszkedést az oroszok irányába. A világvége tényleg csak egy gombnyomásnyira van, és egyik gomb sem egy híresen nyugodt ember keze ügyébe esik.

Az, hogy a mi kormányunk kicsit barátkozik az oroszokkal, azt a nyugati propaganda szereti tragédiaként lefesteni, pedig nem történik más, mint hogy megpróbálunk barátságos kis országként megmaradni egy túlságosan közel levő katonai világhatalom és egy óriási gazdasági potenciálú ország szemében. Látjuk, hogy ez a saját apró sikerétől megittasult liba, ez a Sargentini is politikai erőnek hiszi magát, és az első adandó alkalommal újra nekifog, hogy bennünket az EU tűrhetetlenül renitens tagjának állítson be, aminek szerencsétlen esetben az lehetne a vége – és ennek a libának valamiért ez a kinyilvánított szándéka –, hogy bennünket az EU-ból kiátkozzanak, de úgy, hogy közben megmaradunk nekik gyarmatnak. Orbán és a társai tudják, hogy például ilyen esetben is szükségünk lesz arra, hogy ne maradjunk egymagunkban a peremvidékre száműzve, mert akkor itt nagy bajok kezdődnének, tényleg igazi nagy bajok, amit már minden melós megszenvedne. Kell egy tartalékterv, és itt a közelünkben ez csakis Oroszország lehet, távolabb pedig Kína. Politikai kötéltánc ez, rohadt nehéz és veszélyes mutatvány, de Orbán ebben még a vele nem szimpatizálók elismerését is kivívta már néha. Ez az, amiért Orbánra nagy szükségünk van, sajnos, hiszen mindannyian tudjuk, hogy az egész országban nincs még egy ember, aki egyáltalán hozzá mérhető külpolitikai partner lehetne. Egy ilyen Szél vagy egy Gyurcsány tárgyalna az ország védelmében? Persze vannak, akik a védelmünket úgy képzelik el, hogy mint a mágneshez, úgy csapódnánk a nyugati tömbhöz, és azt esszük onnantól, amit azok a szánkba tömnek. A nyugatbarát hőzöngők egyszerűen képtelenek felmérni, hogy mi lenne ennek a vége. Persze akik külföldön élnek, és onnan pofáznak bele a mi dolgainkba, azoknak persze könnyű osztani a nyugati propagandát, de mi itt élünk, és az EU ún. liberális demokrata uralkodói bármikor készen állnak arra, hogy eltéphetetlen kötelekkel azonnal a szopórollerre kössenek bennünket. Látjuk, hogy az Egyesült Királyságnak mekkora erőfeszítés az EU-val való szakítás, hát nekünk erre az égvilágon semmi esélyünk sem volna.

Kell az oroszokkal való barátkozás, elsősegélydobozként és menekülőútként. Ha odáig jutnánk, persze az is nagy baj lenne, mert ott is szopnánk rendesen, de épp azért kell velük barátkozni kicsit, hogy ébredhessen bennük egy kis jóindulat.

A gázról nem is beszélve. A németek is szeretik az orosz földgázt, pedig nekik jutna máshonnan is. Mi viszont óriási szarban lennénk nélküle.

A heveskedők persze szeretnek a Szovjetunióval példálózni, de az a világ nyomtalanul elmúlt, itt olyasmi a tét, mint a közép-amerikai országok viszonya az őket leigázó USA-val. Itt mi nem járhatunk jól, főleg ha a mostani ellenzéki bohócok túlságosan megkavarják a szutykot. Túlélés az, ami kell, és csak reménykedhetünk abban, hogy Orbánban egyszer felébred a régi tisztesség, és kicsit ráncba szedi a védelme alatt garázdálkodókat. Sajnos ma ez a legjobb ajánlat.

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

chrisred 2018.12.19. 16:11:45

@Sir Galahad: Ezek valójában képlékeny és szubjektív földrajzi besorolások, és geopolitikai szempontból már nem sok jelentőségük sincs. Finnország pár évtizeddel ezelőtt ugyanebbe a zónába tartozott "Kelet és Nyugat között", és nem kellett átköltözniük a Karib-szigetekre, hogy megtalálják nekik megfelelő, önálló útjukat.

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

Sir Galahad 2018.12.19. 15:59:27

@chrisred: Nem. Azt gondolom, azért vagyunk ütközőzónában, mert földrajzilag Kelet és Nyugat találkozásánál helyezkedünk el. Ez egy adottság, ezen csak akkor tudnánk változtatni, ha mondjuk az egész ország áttelepülne mondjuk a Karib-szigetekre. Nézd meg a többi kelet-európai országot: a lengyeleknek ugyanezen okból az államuk is semmisült már meg, Románia is ingadozott a szövetségi rendszerek között mindkét világháborúban, a Varsói Szerződés idején is külön utas politikát folytatott. A volt Jugoszlávia szocialista országként inkább az el nem kötelezett mozgalomhoz húzott, nyugatra kacsingatott. Szóval Kelet-Európában ez egy kényszerű helyzet.

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

chrisred 2018.12.19. 15:51:21

@Sir Galahad: Arra nem gondoltál, hogy pont azért vagyunk folyamatosan az ütközőzónában, mert a vezetőink állandóan a pillanatnyi érdekeik szerint hintáznak ide-oda, ezért nincs olyan közösség, ahová tartoznánk? Senki nem bízik az ország hatalmi elitjében, ezért nem is hiányzunk senkinek.

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

Sir Galahad 2018.12.19. 15:44:26

Magyarországra ugyanaz a kettősség jellemző, mint Németországra. ráadásul nekünk kicsi országként, pláne ütközőzónában az az egyetlen lehetőségünk a túlélésre, ha száz százalékig nem köteleződünk el egy irányba és fordulunk szembe a másikkal. Ezt lehet pávatáncnak vagy hintapolitikának hívni, végül is mindegy - az biztos, hogy nehéz jól csinálni. Az mindenesetre a történelem során már kiderült, hogy ha egyértelműen odaállunk valamelyik nagyhatalmi tömb mellé, azon rajtavesztünk, kihasználnak minket.

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

chrisred 2018.12.19. 15:44:15

@Nincs közöttünk csicska: Nem a semmiből lett, hanem abból, hogy Janukovics kihátrált a társulási szerződésből.

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

Nincs közöttünk csicska 2018.12.19. 15:28:29

"Így jártak az ukránok: a hosszú évek orosz elköteleződése után egy nagy fordulattal elkezdtek az EU felé orientálódni, ám a Putyin kormányzat fegyverekkel nyomatékosította, hogy ennek lehetősége kizárt."

Hat ez persze veletlenul sem igy tortent...:) Marmint a nagy fordulat az nem csak ugy spontan lett a semmibul ugye, hagyjuk mar ezt a CNN fele fake newst.

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

rallus 2018.12.19. 15:12:09

Az agresszív oroszok körülvették a velük nem is egy földrészen levő USA-t rakétafegyverekkel, támaszpontokkal és viszonylag olcsón vásárolt szövetségesekkel. Természetes tehát az amcsik védekező taktikája.
Diplomáciai vonalon az USA régi barátunk, hiszen 56-ban miután biztosította a Szovjeteket, hogy nem érdeke a status quo megváltoztatása, harcra biztatta a magyar forradalmárokat. Azt a javukra lehet írni, hogy küldtek tejport, kakaót és használt ruhát...

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

chrisred 2018.12.19. 14:53:17

@kvadrillio: Mármint Aszad kérte az oroszok segítségét, amikor vesztésre állt.

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

kvadrillio 2018.12.19. 14:52:05

Transindex - A világ 10 legütőképesebb különleges alakulata
eletmod.transindex.ro/?cikk=25429&A_vilag_10...kulonleges_alakulata

2015. aug. 24. - Spanyol Különleges Műveleti Erők (UOE) A tengerészgyalogosság állományába tartozó különleges alakulat főként mélységi felderítéssel, ...

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

kvadrillio 2018.12.19. 14:47:38

én csak arra emléxem, hogy geopolitika ide, geropolitika oda, amikor az amcsik elfáradtak a szíriai háborúban, akkor a ruszkik segítségét kérték ! :)...multilaterális tárgyaláskultúrha ide, hard power oda, szkanderezés meg amoda....:O)))))) és ez bizony mindig is így lesz ! :O)

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

chrisred 2018.12.19. 14:20:55

@tamask: Melyik társadalom akarná importálni az orosz hatalmi berendezkedést, amelyiknek akár minimális polgári hagyománya is van? Legfeljebb a feudális tagoltságból éppen kikászálódó országokban van rá esély?

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

tamask 2018.12.19. 14:10:22

Az Asszad rezsimet régóta szövetségesének tekinti Oroszország, még a szovjet időkből ered ez a dolog.

A hosszútávú szövetségi rendszer fenntartásához hatalmas gazdasági befolyás kell, ami az oroszoknak nem nagyon van. Míg az amerikai hadiipari-politikai komlexum sikerrel le tudta gyűrni a nyugati országokat azzal, hogy exportálták a hitelekre épülő liberális gazdasági rendszerüket. Aztán ennek farvizén eladták a haditechnikájukat mindenhova.
Az oroszoknak nincs ilyen körmönfont rendszerük, ezért nincs gazdasági függésben lévő szövetségi rendszerük se.

Bejegyzés: Az orosz diplomácia működésének jellege

Biztonság és politika. #biztonságpolitika

Ez a blog megpróbál betekintést nyújtani nemzetközi politika kulisszái mögé, ahol a hatalomért vívott harcban nincsenek szabályok, ahol a tét az állampolgárok élete, a nyertes pedig mindent visz... Olvasgatása pedig remek időtöltés a reggeli kávé mellé.

Friss topikok

süti beállítások módosítása